Faculty Senate Standing Committees

Standing Committees

Curriculum Committee

 
Chair: Ben Moulton
Members:
Bobbi Kassel (CHPS)
Eric Russell (CHPS)
Frey Seagrove-Nelson (CHPS)
Kelly Rose (CHPS)
Matt Flint (CHPS)
Shalece Nuttall (CHPS)
Summer Karafiath (CHPS)
Jordan Allen (CHSS)
Mark Crane (CHSS)
Sally Rocks (COS)
Weihong Wang (COS)
Carolyn Hamilton (WSB)

Special Assignments and Investigations Committee

Chair: Laura RicaldiMembers:Formed as needed

Service and Elections Committee

Chair: Sandi Waters
Members:
Kelly Rose (CHPS)
David Morin (CHSS)
Sebastien Tauzin (COS)
Israd Jaafar (CET)
Christopher Young (SOA)
Doug Gardner (SOE)
Abdus Samad (WSB)

Retention, Tenure, Promotion and Appeals Committee

Chair: Jon Hunt

Members:
David McEntire (CHPS)
John Goshert (CHSS)
David Morin (CHSS)
Mike Bunds (COS)
Roxanne Brinkerhoff (COS)
John Anderson (CET)
Monica Campbell (SOA)
Krista Ruggles (SOE)
Cenk Caliskan (WSB)

Additional Senate Committees

Advancement of Teaching

Chair: Jonathan AllredMembers:Mykin Higbee (CHPS)
Julie Nelson (CHSS)
Joshua Premo (COS)
Matt Ballard (CET)
Andria Disney (SOE)

  

Council on Academic Standards

Chair: Dianne McAdams-JonesMembers:Joy Cole (CHPS)
David Morin (CHSS)
Daniel A. Stephen (COS)
Owen Peterson (CET)
Maureen Andrade (WSB)

    

General Education

Chair: Eugene Seeley
Members:
Ross Hagan (SOA)
Max Eskelson (CHPS)
Ben Johnson (SOE)
Stevie Munz (CHSS)
Chris Weigel (CHSS)
Joshua Fagan (COS)
Daren Nelson (COS)
Mark Nardin CET)
Jeff Peterson (WSB)

  

Academic Program Assessment

Chair: Stan Harward
Members:
Sunny Chen (CHPS)
Hong Pang (CHSS)
Vaughan Cox (WSB)
Jim Godfrey (SOA)
Maddie Tarantellio (SOA)
Heather Wilson Ashworth (COS)
Abraham Teng (CET)


  

Diversity, Equity, and Inclusion

Chair: Members:
Frey Seagrove-Nelson (CHPS)
Trevor Warburton (SOE)
Britt Wyatt (COS)
Mohamed Lofty (CET)

  

Additional Faculty Committees

Prof-in-Residence

Chair: Kathren Brown

University Course Materials

Chair: Seth Gurell

RUE

Chair: Sean Tolman

Academic Calendaring

Co-Chair: Wioleta Fedeczko and Tiffany Evans

 

Academic Scheduling

Co-Chairs: Wioleta Fedeczko and Tiffany Evans

 

Course Fees

Chair: Shauna Reher

 

Graduate Council

Chair: Jim Bailey

 

Merit Pay Guidelines

Chair: Jon Anderson

 

University Course Materials

Co-Chairs: Seth Gurell and Mina Wayman

 

Writing Enrichred

Chair: Kelsey Hixson-Bowles

 

Workload Taskforce

Co-Chairs: Anne Arendt and Rick McDonald

 

RTP Advisory

Chair: Violeta Vasilevska