Faculty Recognition

Faculty Senate Faculty Excellence Awards

Laurel wreath icon
Faculty Senate Faculty Excellence Awards

 

The purpose of the Faculty Senate Faculty Excellence Award is to recognize full-time and adjunct faculty who have made significant contributions to UVU's mission through demonstrated excellence in teaching, scholarship, and service.

2020-2021

School of Education

Full-time/Tenured Track

  • Trevor Warburton

 

College of Science

Full-time/Tenured Track

  • Tyler Standifird
  • Ming Yu
  • Kristin de Nesnera
  • Michael Stearns

Adjunct

  • Craig Moore

 

College of Engineering and Technology

Full-time/Tenured Track

  • William Otto
  • Jonathan Allred
  • Mohammad A. Sherkat Masoum

Adjunct

  • Seth McCulloch

 

College of Humanities & Social Sciences

Full-time/Tenured Track

  • Stevie Munz
  • Walter Temple

Adjunct

  • Kent Hinkson

 

Woodbury School of Business

Full-time/Tenured Track

  • Maureen Andrade
  • Cenk Caliskan

Adjunct

  • LynnAnn Erickson

 

School of the Arts

Full-time/Tenured Track

  • Jamie Johnson
  • Jeffrey O'Flynn

Adjunct

  • Constance Jensen

 

University College

Full-time/Tenured Track

  • Douglas Gardner

Adjunct

  • Lydia Lindsey

 

College of Health & Public Service

Full-time/Tenured Track

  • Jonathan Rudd
  • Dianne McAdams-Jones
  • Ruthann Cunningham

Adjunct

  • Tina Homolik

 

Non-tenure Full-time Faculty

  • Lilia White
  • Tara Boyd
  • Christopher Scott
  • Travis Clark
  • Mark Huynh

2019-2020

 

Full Time

Adjunct

School of the Arts

 
  • La Beene
  • Reed Criddle
 
  • Maylene White
  • Heidi Beier

School of Education

 
  • Lorilynn Brandt
 
  • Cindy Davis

College of Health & Public Service

 
  • Ryan Vogel
 
  • Travis Ashdown

College of Science

  • Hilary Hungerford
  • Violeta Vasilevska
  • T. Heath Ogden
  • Sally Rocks
  • Esther Patch

University College

  • Cynthia Wong
  • Aubrey Pontious

Woodbury School of Business

 
  • Abdus Samad
  • Josh Cieslewicz
 

College of Engineering and Technology

 
  • Duane Anderson
  • Jim Cox
  • Dan McDonald
 
  • Eric Oliver
  • Tim Ringger

College of Humanities & Social Sciences 

 
  • Todd Goddard
  • Jeremy Boden
  • Jessica Hill
  • Claudia Jorgensen
  • Christa Albrecht-Crane
  • Julie Nichols
 

Non-Tenure Full-Time Faculty

  •  Laura Wheatley
  • Lynda Williams
  • Kim Hanson
  • Linda Shelton
  • Devin Patten
  • Angie Carter
 

2018-2019

 

Full Time

Adjunct

School of the Arts

 
  • Sarah Donohue
  • Ben Evjen
 
  • Serena Kanig Benish

School of Education

 
  • Krista Ruggles
 
  • Leesa Leonard

College of Health & Public Service

 
  • Kevin McCarthy
 
  • Bonnie Wilder-Estes

College of Science

  • Alan Parry
  • Weihong Wang
  • Michaela Gazdik-Stofer
  • Steve Revelli
  • Jessica Wagner

University College

  • Ben Johnson
  • Colleen Sorensen

Woodbury School of Business

 
  • Jared Chapman
  • Mitch Murdock
  • Joel Helquist
 
  • Matthew Burgon
  • Gary Wixom

College of Engineering and Technology

 
  • Dan Hatch
  • Reza Kamali
  • Jan Bentley
  • Susan Thackeray
 
  • Bryan Sansom
  • Marshall Krebs

College of Humanities & Social Sciences 

 
  • Karin Anderson
  • Maria Blevins
  • Christopher Nguyen
  • Cristina Cowley
  • Bonnie Davis
  • Desi Sedwick

Lecturers

  • Christopher Lee
  • Kodey Crandall
  • Kyle Merill
  • Keri Measom
  • Tracy Sermon
  • Ben Goodwin
 

2017-2018

 

Full Time

Adjunct

School of the Arts

 
  • Mark Borchelt
  • Brian Jensen
 
  • Kristen Hawkins

School of Education

 
  • Mi Ok Kang
 
  • Frank Garrett

College of Health & Public Service

 
  • Sue Jackson
 
  • James Taylor

College of Science

  • Cathy Andrist
  • Steve Chamberland
  • Eric Domyan
  • Alessandro Zanazzi
  • Robert Davidson
  • Maureen Hintz
  • Josh Snyder
  • Alison Woods

University College

  • Evelyn Porter
  • Sandra Bennett

Woodbury School of Business

 
  • Vaughn Cox
  • Jim Mortensen
  • Jonathan Westover
 
  • Kami Ball
  • Katherine Klemme
  • Steven Wallen

College of Engineering and Technology

 
  • Sowmya Selvarajan
  • Angela Trego
 
  • Christian Fredrickson
  • Dewey Lundahl

College of Humanities & Social Sciences 

 
  • Dale Boam
  • Rob Carney
  • Debjani Chakravarty
  • Nathan Cottle
  • Hank McIntire 
  • Michael Shaw
  • Shannon Atkinson
  • Qingling Yang

2016-2017

Full Time

Adjunct

School of the Arts

Amy Markgraf-Jacobson - Dance
Page Petrucka - Theatre

School of the Education

Makenzie Selland - Secondary Education
Amber Robinson - Elementary Education

College of Health and Public Service

John Fisher - Emergency Services

College of Science

Mina Wyman - Nursing
Kristina Davis - Biology

University College

Darin Eckton - SLSS
Kiri Manookin - ELL

Woodbury School of Business

Cherie Twyman - Marketing
Sheila Christensen - Marketing

College of Technology & Computing

Afsaneh Minaie - Computer Science
Dana Doggett - Computer Science

College of Humanities & Social Sciences

Shannon Mussett - Philosophy
James Rankin - Ethics

2015-2016

Full Time

Adjunct

School of the Arts

Courtney Davis - Art
Jon Yerby - Music

School of the Education

Suzy Cox - Secondary Ed
Cory Little

College of Health and Public Service

Eric Russell - Emergency Services
Carlin Clarke - Aviation

College of Science

Emily Holt - Biology
Mindy Steadman - Community Health

University College

Ben Moulton - Dev Math
Marie Knowlton-Davis - Basic Composition

Woodbury School of Business

Maritza Sotomayor - Finance & Economics
Dustin Berlin - Management 

College of Technology & Computing

Afsaneh Minaie - Computer Science
Carolyn Kuehne - Information Systems & Technology

College of Humanities & Social Sciences

Guofang (Alex) Yuan - Languages
Paul Parkin - Communication

2014-2015

Full Time

Adjunct

School of the Arts

Monica Campbell- Dance
Ben Hopkin- Theatre

School of the Education

Sue Womack - Elementary Education
Cory Smith - Secondary Education

College of Health and Public Service

Frank Manderino - Aviation
Darren Falslev - Criminal Justice

College of Science

Violeta Vasilevska - Mathematics
Anna Metcalf - Chemistry

University College

Jaqueline Preston - Basic Composition
Becky Larson - Developmental Math

Woodbury School of Business

Kevin Smith - Accounting
Ike N. Ikeme - Finance and Economics

College of Technology & Computing

John Anderson - Information Systems & Technology
Carrie Peterson - Tech Management

College of Humanities & Social Sciences

Leslie Simon
Kimberli Lawson

2013-2014

Full Time

Adjunct

School of the Arts

Lisa Hagen - Theatre
Lara Beene - Theatre

School of the Education

Ann Sharp - Elementary Ed
Pam Turley - El Ed

College of Health and Public Service

Matthew Duffin - Criminal Just
Matthew C. McNabb - Em Serv

College of Science

Colleen Hough - Biology
Ursula Sorensen - Public and Comm Hlth

University College

Roxanne Brinkerhoff - Developmental Math
Konda Luckau - Developmental Math

Woodbury School of Business

Larry Carter - Marketing
Michael Davis - Business Management

College of Technology & Computing

Anne Arendt - Technology Management
Jonathan Allred - Eng Graphics

College of Humanities & Social Sciences

Michael Minch - Philosophy
Liz Owens - Behavioral Science

2012-2013

Full Time

Adjunct

School of the Arts

Reed Criddle - Music
Jon Liddiard - Theatre

School of the Education

Kristen Wright
Julie Nelson

College of Health and Public Service

Kenneth Crook - Criminal Justice
Nancy Robison - Emergency Services

College of Science

Joe Jensen - Physics
Dean Jennings - Biology

University College

Joshua Hilst - Basic Composition
Michah Bradshaw - Developmental Math

Woodbury School of Business

Mohammed El-Saidi - Finance and Economics
Whitney Taylor - Marketing

College of Technology & Computing

Keith Mulberry - Information Systems & Tech
Rory Henrie - Auto Tech

College of Humanities & Social Sciences

Nancy Tobler - Communications
Tammy Christensen - Languages

2011-2012

Full Time

Adjunct

School of the Arts

Hilary Demske - Music
Kristen Hawkins - Dance

School of the Education

Bryan Waite
Frank Garrett

College of Science

Heather Wilson-Ashworth - Biology

University College

Marcus Jorgensen - Developmental Math
Jamie Littlefield- Basic Composition

Woodbury School of Business

Harry Taute - Marketing
Amy Bettridge - Marketing

College of Technology & Computing

Mike Harper - Digital Media
James Jackson - EGDT

College of Humanities & Social Sciences

Janet Colvin - Communications
Sheila Bibb - Behavioral Science

2010-2011

Full Time

Adjunct

School of the Arts

Doris Trujillio - Dance
Marden Pond

School of the Education

Mike Patch - Education
Ann P. Adamson

College of Science

Marianne Craven - Nursing
Maria Groves - Earth Science

University College

Thomas Henry - Basic Comp/ ESL
Inna Dodge - Basic Comp/ ESL

Woodbury School of Business

Joel Helquist
Katherine Klemme

College of Technology & Computing

Steve Allred - Emergency Services
Tim Ringger - EDGT

College of Humanities & Social Sciences

Pierre Lamarche - Philosophy
Jason King - Behavioral Science

Higher Education Academy Fellowships

AdvanceHE Icon
UVU Higher Education Academy (HEA) Fellows

 

This internationally recognized articulation of the necessary actions, values, and knowledge to effective teaching/supporting learning provides the framework for peer dialogue and personal reflection of practices.

 

Associate Fellows

  • Aaron Isom, OTL
  • Acacia Overoye, CHSS

  • Amie Houghton, CHPS
  • Ben Willardson, CET
  • Christopher Scott, CHSS
  • Claudia Jorgensen, CHSS
  • Gareth Fry, SoA
  • Gary Johnson, WSB
  • Marcy Hehnly, CHPS
  • Matt Hasara, CET
  • Michelle McPherson, WSB
  • Peter Warmbier, WSB

Fellows

  • Aaron Bartholomew, WSB
  • Alan Parry, CoS
  • Allison Ensign, CHPS
  • Allison Swenson, CHPS
  • Alyssa Devey, WSB
  • Amy Bettridge, WSB
  • Andre Oliveira, WSB
  • Angie Carter, CHSS
  • Angie Trego, CET
  • Ashley Egan, CoS
  • Audrey Reeves, SoA

  • Candice Brunger, CHPS
  • Catherine Lui, CHSS

    Cenk Caliskan, WSB

  • Cory Chamberlain, CHPS
  • Craig Thulin, CoS
  • Dan Sutliff, CHPS

    David Waite, WSB

  • Dustin Shipp, CoS
  • Elizabeth Fawcett, CHSS
  • Emily Hedrick, CET
  • Hilary Hungerford, CoS

  • Jack Troutt, CHPS
  • Jamie Russell, CHPS
  • Jane Loftus, UC
  • Jenna Nigro, CHSS
  • Jessica Ballard, WSB
  • Jill Jasperson, WSB
  • Jonathan Allred, CET
  • Josh Cieslewicz, WSB
  • Karen Preston, CHPS
  • Kari Olsen, WSB
  • Kathy Young, CHPS
  • Kelly Sprenz, OTL
  • Kimberli Lawson, WSB

  • Laurel Bradshaw, CHPS
  • Leandra Hernandez, CHSS
  • Lindsey Gerber, UC
  • Lydia Lindsey, UC
  • Marie Knowlton-Davis, UC
  • Mary Brown, CHPS
  • Meaghan McKasy, CHSS
  • Melia Lewis, CHPS
  • Michaela Gazdik Stofer, CoS
  • Michael Weeks, CHSS
  • Natalie Monson, CHPS
  • Nate Jeppson, WSB
  • Nicole Gearing, SoE
  • Noelle Taylor, CHPS
  • Rachel Arocho, CHSS
  • Rachel Bi, WSB
  • Rachel Messenger, WSB
  • Raiden Gaul, CHPS

  • Ron Hammond, CHSS
  • Russell Johnson, WSB
  • Sally Rocks, CoS
  • Sandie Waters, SoE
  • Sandra Wilson, CHPS
  • Shannon Atkinson, CHSS
  • Shawn Edwards, OTL
  • Sheldon Smith, WSB
  • Stevie Munz, CHSS
  • Theo Okawa, CHPS
  • Trevor Warburton, SoE
  • Tyler Standifird, CoS
  • Weihong Wang, CoS
  • Wiktor Mogilski, CoS
  • Xu Sun, WSB

Senior Fellows

  • Aicha Rochdi, OTL
  • Benton Brown, SoE
  • Bryan Waite, SoE
  • Chris Lee, CHSS
  • David McEntire, CHPS
  • Dianne McAdams-Jones, CHPS
  • Elaine Byrd, SoE
  • Elena Garcia, UC

  • Heather Wilson-Ashworth, CoS
  • Hilary Demske, SoA
  • Janet Colvin, CHSS
  • Jared Chapman, WSB
  • Jonathan Westover, WSB
  • Julie Nelson, CHSS
  • Khaled Shaaban, CET

  • Maritza Sotomayor. WSB
  • Olga Kopp, CoS
  • Sam Gedeborg, OTL
  • Seth Gurell, OTL
  • Sunny Chen, CHPS
  • Suzy Cox, SoE
  • Thomas Sturtevant, CHPS
  • Trevor Morris, Academic Administration
  • Ursula Sorensen, Academic Administration
  • Violeta Vasilevska, CoS

Principal Fellows

  • Maureen Andrade, WSB
  • Wendy Athens, OTL

Flexible Teaching Awards

Laurel wreath icon
OTL Online Teaching Awards

 

The Flexible Teaching Awards for Best Design and Best Delivery are meant to recognize the exemplary work of online and hybrid faculty at UVU.  Awards are selected by peer review within the College Flexible Learning Councils.

 

 

 

2020-2021 Best Design Winners

Online

  1. Laura Ricaldi, FIN-3060
  2. Courtney Davis, ART-4850
  3. Mike Smidt, NSS-4600

Hybrid

  1. Chris Weigel, PHIL-1000
  2. Sarah Donohue, DANC-2110
  3. Michaela Sawyer, HUM-1010

2020-2021 Best Delivery Winners

Online

  1. Nathan Gorelick, ENGL-3890
  2. Maureen Andrade, MGMT-3000
  3. Weihong Wang, GEO-1010

Hybrid

  1. Violeta Vasilevska, MATH-1050
  2. Sarah Hall, HLTH-4300
  3. Zach Hurdle, MATH-2020

2019-2020 Best Design Winners

First Place

Jacque Preston, UC
ENGH-1005

Second Place

Stacy Waddoups & Mike Jensen, UC
SLSS-1100

Third Place

Jordan Allen & Janet Colvin, CHSS
COMM-3020

Third Place

Mary Brown & Merilee Larsen, CHPS
HLTH-1100

2019-2020 Best Delivery Winners

First Place

Amy Baird
University College

Second Place

Jessi Hill
College of Humanities & Social Sciences

Third Place

Kathryn Robinson
College of Humanities & Social Sciences

Third Place

Jack Troutt
College of Health and Public Service

2018-2019 Best Design Winners

First Place

Elizabeth Fawcett
Ethics for Family Interventions

Second Place

Fern Caka
Elementary Chemistry for the Health Sciences

Third Place

Heather Wilson-Ashworth
Introduction to Human Anatomy and Physiology

2018-2019 Best Delivery Winners

First Place

Anton Tolman
Abnormal Psychology

Second Place

Paige Gardiner
Marketing with Social Media

Third Place

Rachel Messenger
Written Business Communication